FAQ / Veel gestelde vragen

Algemeen vragen

Mortel is een aangemaakt mengsel van bindmiddel, toeslagstoffen en water. Mortel wordt gebruikt om bijvoorbeeld bakstenen op en naast elkaar te metselen. Het bindmiddel kan cement zijn, maar ook kalk of beide. Mortel wordt ook wel specie genoemd.
Specie is een aangemaakt mengsel van bindmiddel, toeslagstoffen en water. Mortel wordt gebruikt om bijvoorbeeld bakstenen op en naast elkaar te metselen. Het bindmiddel kan cement zijn, maar ook kalk of beide. Specie wordt ook wel mortel genoemd.
De termen cement en mortel kunnen verwarrend zijn voor beginnende bouwers, maar het fundamentele verschil is dat cement een fijn bindend poeder is (dat nooit alleen wordt gebruikt), metselmortel is samengesteld uit cement en zand, en beton is samengesteld uit cement, zand en grind.

Veelgestelde vragen voor architecten

Er zijn verschillende soorten mortels, afhankelijk van de toepassing en de gewenste sterkte. Een korte opsomming van de meeste gebruikte mortels en de toepassing ervan:

Metselmortel
Deze bestaat meestal uit een mengsel van cement (bindmiddel), zand en water. Soms wordt gekozen voor een mengsel van gebluste kalk als bindmiddel, zand of tras en water. Metselmortel is nodig voor het metselen van onder andere gevelstenen.

Anti-smet mortel
Deze bestaat meestal uit een mengsel van cement (bindmiddel), zand, water en kleurstof. Soms wordt gekozen voor een mengsel van gebluste kalk als bindmiddel, zand of tras, kleurstof en water. Metselmortel op kleur is nodig voor het metselen van onder andere gevelstenen die donker van kleur zijn.

Doorstrijkmortel
Deze bestaat meestal uit een mengsel van trascement (bindmiddel), zand, water en kleurstof. Ideaal, want navoegen is niet meer nodig.

Dunbedmortel
Deze bestaat meestal uit een mengsel van trascement (bindmiddel), scherpzand, water en kleurstof. Deze mortel wordt over het algemeen doorgestreken of uitgekrabd.

Voegmortel
Voegmortel bestaat uit een mengsel van cement, kalk en zand waaraan water wordt toegevoegd. De samenstelling is vooral afhankelijk van de gewenste kleur. Deze wordt gebruikt voor het voegen van onder andere gevelstenen, bakstenen, metselstenen, muren, scheidingswanden en kolommen.

Onderstop- en vulmortel
Een mortel die speciaal ontworpen is voor het onderkauwen van voegen en het vullen van naden bij prefab-casco’s en prefab- systeemvloeren.

Stelspecie 1:5
Een mortel/specie die geschikt is voor alle stelwerkzaamheden. We leveren deze op maat, afgestemd op het project en de omstandigheden bij verwerking.

Vloermortel
Vloermortel is een aangemaakt mengsel van cement (bindmiddel), zand en water. Vloermortel wordt gebruikt om dekvloeren te smeren. Mortel wordt ook wel specie genoemd.

Tegelmortel
Tegelmortel is een aangemaakt mengsel van (tras)cement (bindmiddel), zand en water. Tegelmortel wordt gebruikt om keramische tegels of natuursteen te zetten. Mortel wordt ook wel specie genoemd.

Betonmortel
Betonmortel, feitelijk betonspecie, wordt gemaakt van cement, zand en grind (toeslagstoffen) en water. Indien gewenst kunnen andere vulstoffen, hulpstoffen (zoals een vertrager, luchtbelvormer, versneller, plastificeerder, waterdichtingsmiddel of antivries) en vezels (staal of kunststof) aan het mengsel toegevoegd worden. Deze wordt gebruikt voor het maken van funderingen en vloeren.

Drainagemortel
Drainagemortel is een speciale, waterdoorlatende mortel die hoofdzakelijk gebruikt wordt voor de optimale drainage van diverse typen bestratingen, vloeroppervlakken en daktuinen, waarbij (hemel-) water op verantwoorde en gecontroleerde wijze wordt afgevoerd naar de ondergrond.

MegaMix-mortels zijn uitslagarm. Tevens zijn onze cementleveranciers voortdurend bezig om middels modificaties en innovaties dit fenomeen verder terug te dringen. Middels verwerkingsadviezen bij de mortels licht MegaMix haar afnemers duidelijk in hoe mede van de kant van de afnemer (lees: verwerker) eventueel uitslag kan worden voorkomen.

Veelgestelde vragen voor aannemers

In overleg levert MegaMix mortel in een door de afnemer gewenste samenstelling. Middels het certificaat ‘Levering op samenstelling’ wordt deze samenstelling gegarandeerd.
‘Local for local’ is een trend op het gebied van duurzaamheid, die veel sympathie en herkenning oplevert. Indien de samenleving meer gehoor zou geven aan dit principe zal onder meer de milieubelasting aanzienlijk verminderen, maar ook de globalisering van economische structuren een ombuiging naar een meer verantwoorde richting ondergaan.
Het totale MegaMix-pakket wordt grotendeels afgezet in het 2-kamer-systeem, waardoor deze besparing kan worden bereikt door het kopen van MegaMix-producten. Er zijn speciale producten waarvoor het zand ook bij MegaMix gedroogd wordt. Voor deze producten op zichzelf geldt de reductie niet. Gedacht kan worden aan winterzand, zakgoed maar ook de incidentele inzet van 1-kamer-silo’s daar waar door logistieke beperkingen de 2-kamer-silo niet ingezet kan worden.
Omdat MegaMix, en dus ook de afnemer, daar geen invloed op heeft. Alle mortelleveranciers betrekken hun cement van dezelfde producenten van cement en voor éénzelfde toepassing worden dezelfde cementen gebruikt.

Veelgestelde vragen voor metselaars

Het 2-kamer-systeem is door kleinere bedrijven ontwikkeld en in de markt gezet. Deze bedrijven (nu dertien vestigingen over het gehele land) waren al in het bezit van een locaal distributienetwerk. MegaMix opereert hierdoor al vanaf de oprichting zogenaamd ‘local for local’. Bijkomend voordeel is dat al deze vestigingen beschikken over goed opgeleid personeel (op het gebied van kwaliteit, techniek, verkoop en chauffeurs) zodat snel en adequaat gereageerd kan worden. De bedrijven die het 1-kamers-systeem voeren, zijn voortgekomen uit of gelinkt aan zeer grote concerns; grootschalig, centraal geleid en met centrale productie-installaties voor het drogen en mengen. Het veranderen van deze structuur in de 2-kamer-(distributie)structuur van MegaMix zou een te zware opgave kunnen vormen.
Alle voertuigen voor het transport van de silo’s en de mortel voldoen aan de EURO 5- of EURO 6-norm.
Niet geheel de enige. Er is een leverancier die ook het 2-kamer-systeem gebruikt maar dan alleen voor de levering van vloermortel.
84% van onze silo’s behoort tot het 2-kamer-systeem. Op bepaalde werklocaties is echter weinig plaatsingsruimte (b.v. in kleine binnenstedelijke gebieden). De (lege) 1-kamer-silo kan dan met een bouwkraan op de juiste plaats worden neergezet, waarna deze silo vanuit een bulkwagen, middels een slang, wordt volgeblazen. Ook bij het verplaatsen van mortel naar grote hoogte, en voor bepaalde specials, is droge mortel meer geschikt.

Waarom MegaMix

Dichtbij

Kwaliteit

Service

Betrouwbaar

Zekerheid

Maatwerk

Duurzaam

Ontdek Megamix

Om onze site goed te laten functioneren maken wij gebruik van Cookies. Wij gebruiken deze om uw online ervaring te verbeteren, statistische gegevens te verzamelen en de functionaliteit van de site te optimaliseren. Bekijk Privacy Policy